Atrium po roku opäť aktívnou súčasťou študentského projektu

Bratislava 26.4.2018

Dom nábytku a dizajnu Atrium sa už po druhý krát aktívne zapojil do spoločného projektu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a spoločnosti Finep. Tentokrát sa jednalo o zaujímavý projekt riešenia interiérového dizajnu typického apartmánu loftového charakteru v objekte starej továrne na nite Cvernovke na Trnavskej ceste v Bratislave.

Cieľom projektu bolo spojiť predstavu developera na prestavbu starej Cvernovky s pohľadom mladých nádejných interiérových dizajnérov 5. ročníka fakulty architektúry STU v Bratislave. Prečo sa Finep rozhodol práve pre spoluprácu so študentami na tomto netypickom projekte nových bytov nám povedala pani JUDr. Olga Petkova - riaditeľka spoločnosti FINEP SK a.s.:

 „Plánované rozloženie a dispozícia budúcich bytov v starej   Cvernovke nie je štandardom, s akým sa študenti na seminároch v škole bežne stretávajú. Práve apartmánové byty loftového charakteru umožňujú študentom popustiť uzdu fantázií a tvoriť kreatívnejšie. Budova bola postavená v roku 1909 vtedy novátorskou technológiou železobetónových konštrukcií. Preto zadanie pre študentov  obsahovalo aj isté obmedzenia, keď napríklad študenti nemohli zasahovať do obvodového plášťa a rozmerov okenných otvorov, ani do nosných konštrukcií objektu. Aj takéto skúsenosti sú veľmi cenné do ďalšieho profesijného života. Súčasťou prezentácie  bola nadhľadová 3D vizualizácia celej dispozície jednotky a kúpeľne spolu s vizualizáciou jednotlivých obytných miestností. Pohľad  normálneho horizont,  ponúkol  celkové riešenie priestoru, vrátane použitých svietidiel a dekorácií. Najväčšou výzvou bolo zahrnutie galérie do vizualizácie a zachovanie pôvodného vnímania industriálneho  priestoru aj v novom prevedení na byty.“

Nápad spoločnosti Finep podporiť študentov a nechať ich tvoriť pre reálny projekt ocenil aj dom nábytku Atrium a rád sa pridal ako tretí subjekt k tejto spolupráci. Nielen, že poskytol svoje showroomy pre študentov, aby tu načerpali inšpiráciu pre tvorbu interiéru, ale aktívne zorganizoval so zástupcami slovenských aj svetových značiek nábytku na Slovensku prezentačné dni, kde sa mohli študenti z prvej ruky dozvedieť dôležité informácie o súčasnom trhu s nábytkom, novinkách, či preferenciách zákazníkov. Študenti tieto stretnutia veľmi ocenili, nakoľko sa dostali k informáciám, ktoré nie sú bežne dostupné a hlavne odzrkadľujú dlhoročné skúsenosti vrátane cenných rád predajcov z domu nábytku Atrium.

Prvú sériu prednášok študenti absolvovali v showroomoch Bedeur, Sky carpet, Zeno a Chateau D´ax a následne pokračovali prezentácie v showroome Ambiente a Wemal. Takto tvorcovia interiéru dostali jasnejšiu predstavu, ako projekt poňať a hlavne zakomponovať do návrhov reálne dostupné produkty, ktoré si zákazník môže kúpiť, či objednať v dome nábytku Atrium. Podľa slov JUDr. Juraja Hudeka, konateľa spoločnosti Atrium Center s.r.o.:

Najväčším prínosom prezentačných dní je, že študenti získajú informácie o skutočných nábytkových dizajnérskych "klasikách", ktoré si držia hodnotu bez ohľadu na to, ako dlho ich majiteľ vlastní. Takéto zorientovanie sa v dnešnej obrovskej ponuke je veľmi dôležité a ochráni ich budúcich klientov od nákupu nábytku, ktorí budú musieť po niekoľkoročnom používaní vyhodiť, lebo oň nebude mať nikto záujem. Ak by som mal porovnať kvalitu prác študentov s návrhmi zavedených štúdií, tak študentské práce nám priniesli veľa nových a zaujímavých riešení, ktoré budeme chcieť využiť aj pri samotnej realizácii projektu. Zavedené štúdiá nemajú taký priestor na experiment, nakoľko sú zviazané pokynmi od investora.“

Keďže projekt mal zahŕňať kompletný návrh mobiliáru a interiérových doplnkov s maximálnym využitím prvkov zo sortimentu Atria, domu nábytku a dizajnu, študenti využili možnosť zobrazenia sortimentu v krivkách a podľa rád predajcov si stiahli materiály obsahujúce tovary v 3 D vizualizáciách, ktoré následne ľahko umiestnili priamo do svojich návrhov.

Súťažné návrhy študenti odovzdali koncom decembra 2017, pričom výsledky a víťazný projekt boli známe vo februári 2018. Porotu zloženú zo zástupcov všetkých zúčastnených strán najviac zaujala vizualizácia študentky Bc. Kataríny Nagyovej. Vizualizácia najviac reflektovala na požiadavky zadania, mala naozaj nadčasový charakter, bola spracovaná na vizuálne veľmi vysokej úrovni a splnila  predstavu o byte v historickej industriálnej pamiatke, ktorý je však zariadený vo veľmi modernom, súčasnom štýle. Okrem vizuálnej stránky spĺňala aj technickú stránku nutnú k úspešnému absolvovaniu skúšky zo semináru interiérový dizajn. Viac už doc. Ing. arch. Peter Daniel, PhD.:

„Spolupráca Fakulty architektúry STU s domom nábytku Atrium a spoločnosťou Finep, ktorá sa uskutočňuje už druhý rok, je obojstranne obohacujúca. Študenti počas semestra pracujú na reálnych zadaniach a najlepší z nich navyše vyhrá hodnotnú cenu, notebook. Odborné semináre, organizované pre budúcich interiérových dizajnérov priamo v obchodnom dome, sú rovnako veľmi cennou skúsenosťou. Naša škola je takejto spolupráci aj naďalej otvorená a veľmi sa teším na ďalší spoločný projekt.“

 

Náš web používa súbory cookie, pomocou ktorých Vám poskytujeme lepšie služby. Používaním tohoto webu s tým súhlasíte. Viac informácií Súhlasím